Nadchodzą wybory na prezydenta w Ameryce

Nadchodzą wybory na prezydenta w Ameryce

W 2020 roku obywatele Stanów Zjednoczonych będą wybierać następnego reprezentanta państwa. Na chwilę obecną obowiązek ten wypełnia Donald Trump i rzecz jasna zabiega on o jeszcze jedną kadencję. Aczkolwiek konkurenci nie śpią i pięćdziesiąt dni przed głosowaniem jest możliwość zapoznania się z sondażami. Jak dokładnie przedstawia się na obecną chwilę sytuacja? Szanse którego kandydata mogą być najlepiej rokujące? W porównaniu z 2016 rokiem, główny konkurent Trumpa posiada zdecydowanie lepsze wyniki.

Joe Biden, przedstawiciel Demokratów, ma ponad siedem procent przewagi nad teraźniejszym prezydentem Ameryki. Jednakże wyborczy sztab Donalda Trumpa nie rozpacza i nie uważa, by teraźniejsze sondaże przewidywały nadchodzący wynik wyborów. W 2016 roku sytuacja wydawała się trochę podobnie - Clinton w ostatnich wyborach także prowadziła, ale ta wyższość nie była bardzo spora. Było to zaledwie 2,3%. Pomimo iż była sekretarz stanu posiadała wyższość a także dostała większą ilość głosów, wziąwszy pod uwagę całe Stany, przegrała wybory z Donaldem Trumpem.

Interesujące jest to, iż w Stanach nie decyduje o ilość indywidualnych głosów nie przesądza o wyniku. Wiążący okazuje się być wybór elektorów - w każdym stanie jest określona ich liczba i uzależniona jest ona od liczby mieszkańców w danym stanie. Aktualnie wojuje ze sobą przede wszystkim pięć stanów - Pensylwania, Wisconsin, Michigan, Arizona oraz Floryda.

We wszystkich wyżej wymienionych stanach sondaże miedzy sobą się różnią. W niektórych miejscach wygrywa obecny prezydent, gdzie indziej rywal Trumpa. Sytuacja zatem nie będzie przewidywalna. Dużo rzecz jasna zależy od ogólnych poglądów w wybranym stanie - niekiedy obywatele posiadają republikańskie idee, a niekiedy okazują się to postawy w znacznej mierze demokratyczne. Jednakże nawet w stanach ogólnie o poglądach republikańskich w ostatnich latach miały miejsce wielkie zmiany. Wszystko dzięki młodym ludziom, którzy przedstawiają liberalne poglądy, a decydują się przeprowadzić ze względu na tanie mieszkania. Podobne podpisy być może będą miały duży wpływ na wybór nową głowę państwa.

A jak będzie wyglądać głosowanie w dobie pandemii? Przez pandemię głosowanie będzie trochę dłuższe, ponieważ zaczną się już niedługo. Duża liczba mieszkańców USA zamierza głosować metodą korespondencyjną.

Trzeba zatem poczekać na rozwój sytuacji - wziąwszy pod uwagę wybory w 2016, nic nie będzie do końca 100% pewne i sugerowanie się sondami może okazać się niecelne.