Zmaganie się ze smogiem

Zmaganie się ze smogiem

Dzień Czystego Powietrza było można obchodzić raptem kilka dni temu.Z tej właśnie przyczyny należy nabrać odrobinę refleksji odnoszących się do dużego problemu, pojawiającego się na obszarze całej Polski. Mowa tu rzecz jasna o smogu, który może być dla całej cywilizacji naprawdę niezwykle niebezpieczny. Niekorzystne toksyny, które wdychamy zasadniczo w każdy dzień, niewątpliwie mają związek z nieustannym przenoszeniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już bez mała rok. Bez dwóch zdań warto cyklicznie uświadamiać czym jest zatrucie powietrza bądź jakimi sposobami można z tego rodzaju problemem walczyć.

Raptem w kilku stacjach telewizyjnych, z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza poruszony został właśnie ten temat. W głównej mierze trzeba orientować się, że aktualnie w Polsce rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim powrócił także problem smogu. Dobrą opcją aby zabezpieczyć się przeciwko degradacji środowiska jest skuteczne a także ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Około połowę smogu w naszym kraju produkujemy sami w domach, o czym poinformował Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie zrezygnujemy z kotłów zanieczyszczających środowisko, nie rozwiążemy tego problemu.

A ponadto, w walkę ze zdegradowanym środowiskiem podpiął się także Zespołów Elektrociepłowni PAK. Produkowana przez tę spółkę energia, za ok. dziesięć lat będzie zeroemisyjna, jak oświadczył Piotr Woźny, prezes spółki. Bądźmy świadomi także tego, iż problem ze smogiem i z COVID można ze sobą naturalnie połączyć. Pandemia COVID zaczęła panować w miejscach o niepojęcie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, a więc w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.

W aspekcie smogu istotnie trzeba też mieć świadomość tego, co w praktyce jest podstawową przyczyną. Mianowicie jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu co niemiara niszczących substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Znajomość tych wymienionych właściwości jest bardzo ważna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie i otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.